MASHAMSHIRE SHOW 2021 Catalogue

Class NumberClass Name & Entrants
Flower Section: Chrysanthemums
Class 1Three single break spray Chrysanthemums in one vase. | 1. Andrew Abel
Class 2One specimen Chrysanthemums | 1. Andrew Abel
Class 3Three incurved Chrysanthemums
Class 4Three intermediate Chrysanthemums
Class 5Three reflex Chrysanthemums
Class 6One vase of mixed Chrysanthemums
Flower Section: Dahlias
Class 7Three vases of three dahlias(any size)prize money 1st £5,2nd £3, 3rd £2 for class 7 only) | 1. Terence Robert Sutton, 2. Trevor Hill
Class 8Three miniature or pom pom dahlias under 52mm diameter | 1. Andrew Abel, 2. Trevor Hill, 3. Shirley Scrutton
Class 9Three small cactus or semi cactus | 1. Andrew Abel, 2. Terence Robert Sutton, 3. Trevor Hill
Class 10Three small decorative dahlias | 1. Andrew Abel, 2. Terence Robert Sutton, 3. Trevor Hill
Class 11Three medium cactus or semi cactus | 1. David Wilkinson, 2. Andrew Abel, 3. Terence Robert Sutton, 4. Trevor Hill
Class 12Three decorative medium dahlias
Class 13Three large or giant dahlias | 1. David Wilkinson, 2. Andrew Abel, 3. Terence Robert Sutton, 4. Trevor Hill
Class 14A bowl of mixed dahlias arranged for all round effect | 1. Trevor Hill
Class 15Three ball small or miniature type dahlias | 1. Andrew Abel, 2. Terence Robert Sutton
Flower Section: General Flowers
Class 16Top Vase class (See Rules) (Prize Money 1st-£10, 2nd-£5, 3rd-£3) | 1. Janet Jameson, 2. David Wilkinson, 3. Andrew Abel, 4. Trevor Hill, 5. Maurice Read
Class 17Three stems of sunflowers | 1. Janet Jameson, 2. Andrew Abel
Class 18Three gladioli | 1. David Wilkinson, 2. Margaret Vasey, 3. Andrew Abel
Class 19Potted orchid | 1. Janet Jameson, 2. Steve North
Class 20Potted fuchsia | 1. Malcolm Tattersall
Class 21Vase mixed flowers | 1. Janet Jameson, 2. Margaret Vasey, 3. Steve North
Class 22One flowering pot plant | 1. Malcolm Tattersall, 2. Julie Tattersall, 3. Elizabeth Pratt
Class 23One foliage pot plant | 1. Rachel Harrison, 2. Heather Kent, 3. Andrew Abel, 4. David Allison, 5. Chris Carruthers
Class 24Six sweet peas | 1. Janet Jameson, 2. Steve North, 3. Andrew Abel, 4. Kay Bromhead, 5. Marcia Newton
Class 25Four roses - named and different | 1. Susan Cunliffe-Lister, 2. Steve Durham, 3. Maurice Read, 4. Richard Howard
Class 26Six roses - as grown | 1. Janet Jameson, 2. Steve North, 3. Susan Cunliffe-Lister, 4. Steve Durham, 5. Maurice Read, 6. Richard Howard
Class 27One specimen rose - named | 1. Janet Jameson, 2. Malcolm Tattersall, 3. Susan Cunliffe-Lister, 4. Steve Durham, 5. David Allison, 6. Chris Carruthers, 7. Maurice Read, 8. Richard Mawer, 9. Richard Howard
Class 28One floribunda stem | 1. Janet Jameson, 2. Steve North, 3. Steve Durham
Class 29The same rose in 3 stages of open (bud, intermediate, fully open) | 1. Steve North, 2. Susan Cunliffe-Lister, 3. Steve Durham
Class 30One Gentleman's buttonhole - rose (Prize Money for classes 31 to 33 - 1st-£6, 2nd-£4, 3rd-£3) | 1. Julie Tattersall, 2. Steve Durham
Class 31In the Pink (An arrangement not to exceed 20" wide) | 1. Joy Abel
Class 32Harvest Buffet Table (An arrangement) | 1. Joy Abel
Class 33An arrangement in a wine glass | 1. Joy Abel, 2. Kay Bromhead
Class 34A bunch of flowers in a Jam Jar (CHILDREN 5 YEARS AND UNDER) | 1. Ben Parish (3)
Class 35A display in a pint glass milk bottle (CHILDREN 6 TO 10 YEARS) | 1. Lizzie Parish (6), 2. Lois Cawood (10), 3. Lewis Mills (7), 4. Allegra O'Hare (8)
Class 36Longest netttle (CHILDREN 11 TO 16 YEARS)
Class 37Floating flower heads(CHILDREN 16 YEARS AND UNDER)
Farmers Section
Class 38Sample of barley | 1. Robert Greensit, 2. Andrew Abel
Class 39Six ears of wheat | 1. Robert Greensit, 2. Andrew Abel
Class 40Two fodder beets - tops off | 1. Robert Greensit, 2. Andrew Abel
Class 41A carrier bag of silage | 1. Robert Greensit, 2. Andrew Abel
Class 42Hay sample - in a carrier bag | 1. D Gregg, 2. Wendy Bain, 3. Robert Greensit, 4. Andrew Abel
Class 42AFour field potatoes unwashed | 1. Robert Greensit, 2. Andrew Abel
Vegetable Section
Class 43One bloom, one vegetable | 1. Chris Parish, 2. Rachel Harrison, 3. David Allison, 4. Jessica Lane, 5. Trevor Hill
Class 44Top tray - Prize money 1st-£10, 2nd-£5, 3rd-£3 | 1. Andrew Abel, 2. David Allison
Class 45Heaviest onion – as grown | 1. Robert Jameson, 2. Alice McCarthy
Class 46Three spring sown onions – as grown | 1. Robert Jameson, 2. Maurice Read
Class 47Three spring sown onions – dressed | 1. David Allison, 2. Maurice Read
Class 48Three onions – from sets – dressed | 1. Andrew Abel, 2. David Allison
Class 48ATwo garden or allotment grown leeks | 1. Andrew Abel, 2. Maurice Read, 3. Richard Mawer
Class 49Two trench leeks | 1. David Allison
Class 50Two pot leeks (no more than 15cm to first leaf) | 1. David Allison
Class 51Three separate vegetables (one of each - 5 mile radius of Masham) | 1. Jessica Lane, 2. Kay Bromhead, 3. Nigel Bromhead, 4. Maurice Read
Class 52One cabbage - round green | 1. David Allison, 2. Marcia Newton
Class 53 A garlic bulb as grown
Class 54One red cabbage
Class 55Any other vegetable | 1. Chris Parish, 2. Tim Harrison, 3. David Allison, 4. Jessica Lane, 5. Kay Bromhead, 6. Nigel Bromhead, 7. Richard Mawer
Class 56Four eating apples | 1. Robert Jameson, 2. Chris Parish, 3. Steve North, 4. David Allison
Class 57Four white potatoes (Class for Vegetable Society Plate) | 1. Chris Parish, 2. Andrew Abel, 3. David Allison, 4. Kay Bromhead, 5. Nigel Bromhead, 6. Maurice Read
Class 58Four coloured potatoes | 1. David Allison, 2. Maurice Read
Class 59Three beetroot - round | 1. Tim Harrison, 2. Maurice Read, 3. Richard Howard, 4. Marcia Newton
Class 60Three carrots - stump rooted tops off | 1. Andrew Abel, 2. David Allison
Class 61Three carrots - long tops off
Class 62Two peppers | 1. David Shaw, 2. David Allison
Class 63Six shallots - dressed | 1. Richard Howard, 2. Andrew Abel, 3. David Allison
Class 64Two courgettes | 1. Robert Jameson, 2. Chris Parish, 3. Kay Bromhead, 4. Nigel Bromhead, 5. Richard Mawer, 6. Marcia Newton
Class 65One cucumber | 1. Chris Parish, 2. Tim Harrison, 3. Andrew Abel
Class 66One vegetable marrow - table (not to exceed 15" length | 1. Malcolm Jameson, 2. Robert Jameson, 3. Tim Harrison, 4. Andrew Abel, 5. J M Jameson, 6. David Allison
Class 67Heaviest marrow - as grown | 1. Chris Parish
Class 68Three separate vegetables - one of each kind | 1. Tim Harrison, 2. Andrew Abel, 3. David Allison, 4. Jessica Lane, 5. Kay Bromhead, 6. Nigel Bromhead
Class 69One vegetable (LADIES ONLY) any variety | 1. Janet Jameson, 2. Jo Parish, 3. Susan Cunliffe-Lister, 4. Rachel Harrison, 5. Jessica Lane, 6. Kay Bromhead, 7. Marcia Newton
Class 70Six runner beans | 1. Robert Jameson, 2. Chris Parish, 3. Steve North, 4. Alice McCarthy, 5. Kay Bromhead, 6. Nigel Bromhead
Class 71Six french beans | 1. Robert Jameson, 2. Chris Parish, 3. Steve North, 4. David Allison, 5. Kay Bromhead, 6. Nigel Bromhead, 7. Richard Mawer
Class 71aTwo sticks of rhubarb | 1. Richard Howard, 2. Robert Jameson, 3. Andrew Abel, 4. David Allison, 5. Jessica Lane, 6. Nigel Bromhead
Class 72Children's vegetable (GROWN BY 16 YEARS AND UNDER) | 1. Lizzie Parish (6), 2. Ben Parish (3), 3. Jack Trufhitt (2), 4. Max Harrison (11)
Class 73Children's fruit (GROWN BY 16 YEARS AND UNDER) | 1. Lizzie Parish (6), 2. Ben Parish (3)
Class 74Four tomatoes | 1. David Shaw, 2. Robert Jameson, 3. Chris Parish, 4. Steve North, 5. Chris Jameson, 6. David Allison, 7. Chris Carruthers, 8. Kay Bromhead, 9. Nigel Bromhead, 10. Maurice Read
Class 75Six cherry tomatoes | 1. David Shaw, 2. Robert Jameson, 3. Chris Parish, 4. Steve North, 5. Malcolm Tattersall, 6. Susan Cunliffe-Lister, 7. David Allison, 8. Chris Carruthers, 9. Kay Bromhead, 10. Nigel Bromhead, 11. Maurice Read, 12. Marcia Newton
Class 76Five cooking apples | 1. Robert Jameson, 2. Chris Parish, 3. Malcolm Tattersall, 4. David Allison
Class 77A potato grown in a 2 gallon container - Heaviest crop | 1. Richard Howard, 2. Janet Jameson, 3. Robert Jameson
Class 77ABest Masham allotment belonging to Masham Allotment Association
Photography
Class 78Colour print - Industry | 1. Richard Howard, 2. Robert Jameson, 3. Roy Shoesmith, 4. Roy Shoesmith, 5. Roy Shoesmith, 6. Roy Shoesmith, 7. Jo Parish, 8. Rebecca Moorcroft, 9. Chris Carruthers, 10. Kay Bromhead, 11. Vicky Garlick, 12. Rob Haycock
Class 79Colour print - Waterfalls | 1. Richard Howard, 2. Roy Shoesmith, 3. Roy Shoesmith, 4. Jo Parish, 5. Steve North, 6. Christopher Moorcroft, 7. Rebecca Moorcroft, 8. Chris Carruthers, 9. Vicky Garlick, 10. Jamie Haycock, 11. Richard Howard
Class 80Colour print - Pub Sign | 1. Richard Howard, 2. Janet Jameson, 3. Robert Jameson, 4. Jo Parish, 5. Vicky Garlick, 6. Robert O'Hare
Class 81Colour print - Pets (CHILDREN AGED 5 TO 10 YEARS) | 1. Lizzie Parish (6), 2. Lois Cawood (10), 3. Henry Cawood (8), 4. Lizzy Trewhitt (10)
Class 82Colour print - A Selfie (CHILDREN AGED 11 TO 16 YEARS) | 1. Beatrice Harrison (11)
CHILDRENS SECTION
Class 83Handwriting (5 years and under) Write your First Name (Handwriting on unlined paper of your choice.) | 1. Ben Parish (3)
Class 84Handwriting (6 to 8 years) Eight lines of your choice from any storybook (Handwriting on unlined paper of your choice.) | 1. Lizzie Parish (6), 2. Henry Cawood (8), 3. Beatrice Jameson (6), 4. Allegra O'Hare (8)
Class 85Handwriting (9 to 11 years) Twelve lines of your choice from any storybook (Handwriting on unlined paper of your choice.) | 1. Frances Jameson (11)
Class 86Handwriting (12 to 16 years) Fourteen lines of poetry of your choice. | 1. Iona O'Hare (12)
Class 87Colour a pre printed picture with colouring pencils (5 years and under) | 1. Ben Parish (3)
Class 88An edible necklace (10 years and under) | 1. Lois Cawood (10), 2. Lewis Mills (7)
Class 89A miniature garden (10 years and under) | 1. Lizzie Parish (6), 2. Lizzy Trewhitt (10), 3. Martha Anderson (7), 4. Freddie Harrison (7), 5. Allegra O'Hare (8)
Class 90An item made from a cereal box (10 years and under) | 1. Lois Cawood (10), 2. Henry Cawood (8), 3. Arthur Jameson (10), 4. Beatrice Jameson (6)
Class 91A decorated welly (6 to 10 years) | 1. Lois Cawood (10), 2. Henry Cawood (8), 3. Allegra O'Hare (8)
Class 92A lego model (16 years and under) | 1. Lizzie Parish (6), 2. Ben Parish (3), 3. Henry Cawood (8), 4. Arthur Jameson (10), 5. Frances Jameson (11), 6. Beatrice Jameson (6), 7. Ellie Buchanan (8), 8. Max Darwin (10), 9. Joe Darwin (7), 10. Rory James McCarthy (6), 11. Dan McCarthy (8)
Class 93Draw in any medium an animated tv character 16 years and under) | 1. Lois Cawood (10), 2. Beatrice Harrison (11), 3. Frances Jameson (11), 4. Iona O'Hare (12)
Class 94Design your own Emoji (16 years and under) | 1. Lois Cawood (10), 2. Henry Cawood (8), 3. Beatrice Harrison (11), 4. Ellie Buchanan (8), 5. Lewis Mills (7), 6. Martha Anderson (7), 7. Allegra O'Hare (8)
Class 95Make a Book Mark (16 years and under) | 1. Lizzie Parish (6), 2. Lois Cawood (10), 3. Henry Cawood (8), 4. Beatrice Harrison (11), 5. Arthur Jameson (10), 6. Beatrice Jameson (6), 7. Lewis Mills (7), 8. Esme Stoney (12), 9. Allegra O'Hare (8)
Class 95AAcorn's Pre-School
Handicrafts
Class 96Picture in any medium | 1. Pauline Howard, 2. Laura Leathley, 3. Laura Leathley, 4. Laura Leathley, 5. Elsie Taylor
Class 97Picture in any medium (16 years and under) | 1. Annabelle Mould (8), 2. Lizzie Parish (6), 3. Arthur Jameson (10), 4. Frances Jameson (11), 5. Wilbur Buchanan (6), 6. Lewis Mills (7), 7. Iona O'Hare (12)
Class 98An item of Cross Stitch or counted thread work | 1. Mrs S E Webster
Class 99A climate change poster (16 years and under)
Class 100A picture made from Hamma beads (10 years and under) | 1. Lizzie Parish (6), 2. Ben Parish (3), 3. Lois Cawood (10), 4. Henry Cawood (8), 5. Beatrice Jameson (6), 6. Allegra O'Hare (8), 7. Eilidh O'Hare (10)
Class 101A painted stone (10 years and under) | 1. Lois Cawood (10), 2. Henry Cawood (8), 3. Beatrice Harrison (11), 4. Ellie Buchanan (8), 5. Allegra O'Hare (8)
Class 102aAny other handicraft (10 years and under) | 1. Lizzie Parish (6), 2. Ben Parish (3), 3. Lois Cawood (10), 4. Max Darwin (10), 5. Jack Trufhitt (2)
Class 102bAny other handicraft (11-16 years) | 1. Beatrice Harrison (11), 2. Lucia Stoney
Class 103Any item machine or hand sewn | 1. Mrs S E Webster, 2. Nicola Sykes , 3. Heather Kent, 4. Elizabeth Pratt, 5. Rebecca Moorcroft
Class 104A decorated wine bag
Class 105A felted item | 1. Florence Stoney
Class 106Any item of knitting or crocheting | 1. Margaret Vasey, 2. Nicola Sykes , 3. Heather Kent, 4. Joanna Marshall
Class 107Any other handicraft (including rugs, woodwork) | 1. Robert Jameson, 2. Margaret Vasey, 3. Heather Kent, 4. David Pratt
Class 108An item made from recycled plastic bottles | 1. Robert Jameson
Class 109VE Day (An exhibit to include 2 produce, 2 handicraft items and a flower arrangement on a table 30) | 1. Grewelthorpe W.I., 2. Fearby & Healey WI
Preserves (All jars should not be less than 1/2 lb)
Class 110Jar of raspberry jam | 1. David Shaw, 2. Pauline Howard, 3. Margaret Vasey, 4. Jo Parish, 5. Pamela Short, 6. Sarah Jameson, 7. Elizabeth Pratt, 8. Rebecca Moorcroft
Class 111Jar of strawberry jam | 1. David Shaw, 2. Moira Marshall, 3. Rebecca Moorcroft, 4. Chris Carruthers
Class 112Jar of marmalade | 1. David Shaw, 2. Janet Jameson, 3. Pauline Howard, 4. Margaret Vasey, 5. Malcolm Tattersall, 6. Julie Tattersall, 7. Mrs S E Webster
Class 113Jar of lemon curd | 1. David Shaw, 2. Janet Jameson, 3. Pauline Howard, 4. Margaret Vasey, 5. Mrs S E Webster
Class 114Jar of blackcurrant jam | 1. David Shaw, 2. Jo Parish, 3. Kay Bromhead
Class 115Jar of any other jam | 1. David Shaw, 2. Janet Jameson, 3. Pauline Howard, 4. Jo Parish, 5. Elizabeth Pratt, 6. Jane Haycock, 7. Marcia Newton
Class 116Jar of jelly - named | 1. David Shaw, 2. Janet Jameson, 3. Ellie Buchanan (8), 4. Moira Marshall, 5. David Collings
Class 117Jar of chutney | 1. David Shaw, 2. Jo Parish, 3. Mrs S E Webster, 4. Chris Jameson, 5. Moira Marshall, 6. Nigel Bromhead
Class 117AA home-made cordial | 1. David Shaw, 2. Richard Howard, 3. Janet Jameson, 4. Mrs S E Webster
Cookery
Class 118Home-made bread - Any style, type, flavour | 1. David Shaw, 2. Margaret Vasey, 3. Jane Haycock, 4. Robert O'Hare
Class 119Cheese scone (MEN AND BOYS ONLY) | 1. David Shaw, 2. Richard Howard, 3. Robert Jameson, 4. Chris Parish, 5. Henry Cawood (8), 6. Chris Jameson, 7. Arthur Jameson (10), 8. Chris Carruthers, 9. Richard Mawer
Class 120Chocolate cake - (not filled or iced) (MEN AND BOYS ONLY) (Not filled or iced) | 1. Richard Howard, 2. Robert Jameson, 3. Chris Parish, 4. Chris Jameson, 5. Arthur Jameson (10), 6. Chris Carruthers, 7. David Jonathan Bain, 8. Richard Mawer
Class 1214 fruit scones | 1. Ann Powell, 2. Pamela Short, 3. Elizabeth Pratt, 4. Chris Carruthers, 5. Shirley Scrutton, 6. David Scrutton
Class 1224 shortbread biscuits | 1. Janet Jameson, 2. Chris Carruthers, 3. Vicky Garlick, 4. Shirley Scrutton
Class 1234 pieces of traybake | 1. Ann Powell, 2. Sarah Jameson, 3. Elizabeth Pratt, 4. Vicky Garlick, 5. Shirley Scrutton
Class 124Apple pie - pastry top and bottom ( ) | 1. Ann Powell, 2. Steve North, 3. Elizabeth Pratt
Class 125Chocolate cake (not to be filled or iced) | 1. Janet Jameson, 2. Mrs S E Webster, 3. Elizabeth Pratt, 4. Chris Carruthers
Class 126Fatless sponge (not to be filled or iced) | 1. Janet Jameson, 2. Ann Powell, 3. Mrs S E Webster, 4. Elizabeth Pratt, 5. Chris Carruthers
Class 1274 meringues | 1. Chris Carruthers
Class 128Victoria sandwich - jam filled and caster sugar dusted | 1. Janet Jameson, 2. Pauline Howard, 3. Mrs S E Webster, 4. Elizabeth Pratt, 5. Chris Carruthers, 6. Deborah Bain, 7. Jane Haycock
Class 129A ginger cake | 1. Ann Powell, 2. Nicola Sykes
Class 130a4 jam tarts (CHILDREN 8 YEARS AND UNDER) | 1. Lizzie Parish (6), 2. Ben Parish (3)
Class 130b4 flapjacks (CHILDREN 9 TO 16 YEARS)
Class 131a4 pieces of Rocky Road (CHILDREN 8 YEARS AND UNDER) | 1. Lizzie Parish (6), 2. Ben Parish (3), 3. Beatrice Jameson (6)
Class 131b4 biscuits (CHILDREN 9 TO 16 YEARS) | 1. Lois Cawood (10), 2. Frances Jameson (11), 3. Annie Anderson (10), 4. Iona O'Hare (12)
Class 132a4 butterfly buns (CHILDREN 8 YEARS AND UNDER) | 1. Lizzie Parish (6), 2. Ben Parish (3), 3. Beatrice Jameson (6), 4. Jack Trufhitt (2), 5. Allegra O'Hare (8)
Class 132b4 brownies (any flavour) (CHILDREN 9 TO 16 YEARS) | 1. Eilidh O'Hare (10)
Class 133Date and walnut loaf | 1. Pauline Howard, 2. Margaret Vasey, 3. Elizabeth Pratt, 4. Shirley Scrutton
Class 134Any fruit or/and vegetable based cake | 1. Margaret Vasey, 2. Elizabeth Pratt, 3. Deborah Bain, 4. Shirley Scrutton
Class 135A small flask of homemade soup | 1. Richard Howard, 2. Robert Jameson, 3. Steve North, 4. Jane Haycock, 5. Marcia Newton
Class 136A quiche - any flavour | 1. Margaret Vasey, 2. Mrs S E Webster, 3. Elizabeth Pratt
Class 137A bottle of fruit alcohol | 1. Janet Jameson, 2. Chris Carruthers, 3. Jane Haycock, 4. Richard Howard, 5. Marcia Newton
Class 138A swiss roll - any flavour | 1. Mrs S E Webster, 2. Sarah Jameson, 3. Chris Carruthers
Class 139An individual dessert
Class 140Six eggs | 1. Sarah Jameson, 2. Alice McCarthy